מהי בניית אתר בקוד פתוח?

בניית אתר אשר מבוסס על קוד פתוח הינה הדרך היעילה ביותר בזמננו לבנות אתר שכן משיג תוצאות. בעזרתו של הקוד הפתוח למעשה ניתן לבצע בנייה של אתרים לכל תכלית, החל מאתרים לעסקים זעירים ועד אתרים ענקים למשל כמו, חנויות מקוונות ומגזיני חדשות. למעשה אתר בקוד פתוח הינם אתרים אשר המשתמשים במעיו ספריות קוד שכן נגישות עבור כלל הציבור באופן חופשי. את אותו קוד מפתחת למעשה, קהילת מפחתים מסביב לעולם. ניתן לומר כי הקהילה עצמה מונה כמיליוני מתכנתים אשר משפרים את הקוד הפתוח עבור טובת הכלל באופן תמידי. חשוב לומר כי הקוד הפתוח אינו אומר על האתר שאינו מוגן. למעשה, מרגע שבו האתר נבנה וכן עולה לרשת, רק עבור בעלי האתר ישנה גישה אל תוך ניהול האתר וכמובן הקוד שלו. במאמר הבא נסביר למעשה מהי בניית אתר בקוד פתוח אך גם מהו אתר בקוד סגור. 

המהפכה של בניית אתרים בקוד פתוח

אתר אשר בנוי בקוד סגור אכן מציב גבולות קשות מאוד על הלקוח, עד שנת 2004 בשונה מבניית אתרים בקוד פתוח, רוב האתרים אשר מתקדמים שכן עשו שימוש במערכת ניהול של תוכן, ניתן לומר כי היו אתרי קוד סגור. אך החל משנת 2004, פותחו פלטפורמות רבות עבור הקוד הפתוח שכן המשתמש רשאי לעשות בהן כרצונו ולשנות את קוד המקור ואף לשחרר אותו מחדש. ישנם מערכות שונות אשר מציעות בימינו מגוון רחב של אפליקציות רשת ויישומים שעלותם במערכת של קוד סגור היא עשויה להגיע לאלפי שקלים.

היתרונות של בניית אתר בקוד פתוח

ישנם מספר יתרונות בבניית אתרים בקוד פתוח, ראשית, אתרים אלה הינם אופטימליים לקידום, למעשה, התשתית ומערכת ניהול התוכןאצל אתרים בקוד פתוח היא מותאמת עבור קידום בתוך מנועי החיפוש. המבנה של האתר הינו מותאם עבור סריקת האלגוריתמים של גוגל וכן העמודים הפנימיים הינם ניתנים עבור אפיון תוכן פרטני על מנת שיתאימו לקידום. נוסף על כך, הינם למעשה מעין מאגרים עבור תוספים ועיצובים, כאמור, הקהילה אשר מפתחת את הקוד הפתוח הינה מונה כמיליוני מפתחים ומעצבים שכן שוקדים עבור פיתוח מוצרים שכן מתקדמים באופן תמידי. כתוצאה מכך, מתגלה שוק עצום עם תוספים ועיצובים אשר זמינים לשימוש עבור בניית האתר. יתרון אחרון והינו שאתרים אלה הינם קלים לתחזוקה ואף תפעול שוטף, למעשה, מערכות ניהול התוכן בקוד פתוח הינן ידידותיות עבור המשתמש וכן מתאימות עבור כלל האוכלוסייה, לא רק עבור אנשי הטכנולוגיה. ניתן להוסיף כי מערכת קוד פתוח היא מבטלת את הכבילות של הלקוח עבור החברה המפתחת וכן מאפשרת עבורו לבצע עריכה של שינויים ושדרוגים באתר גם בסיוע גורמי מקצוע נוספים. למעשה, הרשת הינה עמוסה בשלל מדריכים אשר כוללים סרטונים אשר הינם עוזרים לתפעל את המערכת באופן עצמאי לגמרי.  

חסרונות של אתר אינטרנט קוד פתוח

ישנם מספר חסרונות עבור אתרים בקוד פתוח, ראשית, ישנם אתרים דומים, זאת אומרת, אתרים רבים אשר נבנו באופן עצמאי בקוד פתוח נראים דומים זה לזה. בעיה זו ניתן לפתור בקלות באמצעות עיצוב ייחודי וכן יצירת חזות חדשה עבור האתר בנוסף עם המיתוג המותאם של העסק. נוסף על כך, ישנם עדכונים אשר דורשים גיבוי, ניתן לומר כי קהילת המפתחים של אתרים בקוד פתוח הינה קבוצה פועלת מאוד אשר משחררת עדכונים לקוד במהלכה של השנה. מבחינתם של בעלי האתר, משמעות הדבר הינה הצורך לשמור על שגרה של גיבויים אחת בכמה זמן על מנת לוודא שעבור כל עדכון תהיה אופציה לחזור אחורה למצבו הקודם של האתר.

האם לבנות אתר אינטרנט קוד פתוח או סגור?

בעת בה אתר אינטרנט למעשה נבנה על קוד פתוח, ניתן לומר כי מתכנתים ומפתחים רבים אכן מכירים את המערכת, הקוד וכן יודעים איך לעבוד עימו לשם כך, הלקוח חופשי לבצע בחירה עבור מתכנת שיבצע בו שינויים כאוות נפשו שכן בעלויות נמוכות. ניתן להוסיף כי חשוב לשנן פרמטר זה באופן מעמיק כיוון שהינו מתייחס עבור מה רלוונטי לעסק שלכם וכיצד לפעול על פי כך.   

מערכות לבניית אתרים בקוד סגור

ניתן לציין כי ישנן כמה פלטפורמות אשר מובילות לבניית אתרים שכן אינן מבוססות על הקוד הפתוח. אחת המוכרות בהן הינה Wix, אשר מציעה תבניות מוכנות עבור בניית אתרים. ניתן לומר כי ישנו יתרון בבניית אתרים בפלטפורמות אלה בזכות מהירות בניית האתר, לאחר מכן, ישנו קושי מהותי על מנת לקדם את האתר במנוע החיפוש וכן להשיג תוצאות לאורך תקופה ארוכה.

סיכום

לסיכום, ניתן לומר כי ללא ספק אתר אשר בנוי בקוד פתוח, משתמש בקוד אשר זמין עבור כולם, ולמעשה כל אחד יכול להוריד אותו וכן להשתמש בו. בשונה מהקוד הסגור אשר אצלו רק מתכנתי החברה רשאים לגשת אליו. ללא ספק ניתן לומר כי אתר בקוד פתוח חולל מהפכה בעולמנו.ניתן להמליץ כי יש להתייחס לתחום זה ברצינות רבה וכן להפיק דרכה את צרכים האידיאליים עבורכם על מנת תקבול תוצאות חיוביות וטובות לכם ולעסק שלכם.