מה זה NFT - כל מה שצריך לדעת על עולם ה-NFT

תחילה, מאז ומתמיד בעידן המודרני הטכנולוגיה הינה הייתה נושא מעניין ומרתק שכן עזר רבות עבור המון תחומים וגופים בעולם שלנו. תחומים מבוזרים כמו שוק ההון והקירפטו למעשה נתנו מעין אבן דרך ואופציה מעניינת לבצע מסחר שערכם של הגופים נקבעים על פי המשקיעים ואין מתווכים כמו בעולמנו הפיזי. בשנים האחרונות יותר ויותר בני אדם שומעים על מסחר באמצעות NFT. ראשית כל, מדובר על ייצוג אשר הינו דיגיטלי של אסימון ייחודי שכן ניתן לזיהוי. באנגלית : Non – Fungible – Token. דבר זה מזכיר לעיתים ביטקויין, למעשה, גם כל מטבע של ביטקויין הינו ייחודי וניתן לזיהוי באמצעות רשת הבלוקציין. אלא שבנושא זה, כל אסימון למעשה נועד להוכיח בעלות על יצירות מסוימות, בצורה דיגיטלית. בשונה מכל קובץ שכן ניתן לשכפל ולהעתיק ללא שום הבדלים ביחס למקור שלו, טוקן זה לא ניתן לשכפול ולא ניתן להעתיק אותו. באופן כללי למעשה, מי שרכש יצירה, קובץ קול, תצלום, ציור וכדומה, וכן קיבל את הטוקן הייחודי, הינו הבעלים של הנכס המוקרי. ניתן לציין כי הינה דרך חסרת תקדים של שלל אמנים ויוצרים להצמיד ליצירותיהם NFT כדי שיוכלו לאחר זמן מסוים לקבל מהן הכנסה כלשהי. חשוב להבהיר כי לא ניתן לשכפל NFT, כיוון שמערכת הבלוקציין אשר פותחה במקור עבור מטבע הביטקוין, הינה למעשה בלוקים של מידע אשר נשמרים בתוך רשימה של כלל העסקאות שכן שמור על המערכת המבוזרת. ניתן להוסיף כי מגפת הקורונה למעשה סייעה גם היא עבור עליית ה – NFT. בזמן המגפה אנשים היו כלואים בבתיהם, ולא בזבזו כסף על טיולים לחול וכן בילו את רוב זמנם מול המסכים הנמצאים בבית. לכן, המון מימשו את הזדמנות זו לרכוש יצירה דיגיטלית מסוימת. במאמר שלפניכם נציג באופן חד משמעי מספר פרמטרים שונים שכן יענו על השאלה, מה זה NFT ומה כל הנושאים סביב תחום זה.

מהו מינט?

לאחר שמתחילים לברר מה זה NFT, נתקלים לעיתים במילה Mint. משמע המילה הינה להטביע, כלומר, מדובר במונח אשר מגיע מהתחום העתיק של מטבעות העשויים מתכת. כפי שמתוך תהליך ההטבעה בסוף נוצרים מטבעות, המינט הינו התהליך שבו נכס או יצירת האמנות נהפך ל- NFT, אסימון ייחודי שכן ניתן לרכוש על גבי רשת הבלוקציין. בעת השקת פרויקט של NFT חדש, התהליך של ההטבעה למעשה כולל חיבור של הארנק הדיגיטלי שלכם אל המקום בו תציעו ותעלו למכירה את נכס ה – NFT שהנכם רוצים למכור. למשל, אם תבצעו חיבור של הארנק הדיגיטלי שלכם אל פלטפורמת Open sea, וכן תעלו לשם יצירה למכירה, תהליך זה יהיה ביצוע מינט. לכן, בעת בה הנכם רוכשים אשר מאושרים מראש בפרויקט מסוים, ואתם מבצעים רכישה מסוימת, ביצעתם בכך מינט.

פלטפורמת אופן - סי

 Opensea הינה למעשה שוק ה – NFT הראשון ואף הגדול ביותר בדרך ככל שמתחילים ללמוד או לחקור מה זה NFT נתקלים בפלטפורמת ה – open sea. פלטפורמה זו למעשה מתמחה בכל סוגי האסימונים אשר אינם ניתנים לשינוי. אנשים ממשתמשים שונים רשאים למכור אמנות, משחקים, חפצים וירטואליים, פריטי אספנות ועוד מוצרים אחרים. חשוב לציין כי נפח והגיון העסקאות הקשורים לכל פלטפורמה דומה הינם מחווירים כאשר משווים אותם ל – Opensea. ניתן להוסיף כי הפלטפורמה הינה מכילה בתוכה מעין פונקציות של מכירה פומבית ואף מחברי תשתית קריפטו. הודות לתהילה אשר עולה בקרב ה – NFT הפלטפורמה גדלה וגדלה באופן משמעותי מאוד. בזכות מסחר ב – NFT, מיליונרים רבים נוצרו עקב מסחר בתחום זה. ואכן רובם מתגאים בשימוש ב – Open Sea כפלטפורמה.

האם פלטפורמת אופן - סי הינה מבוזרת או מרוכזת?

פלטפורמת אופן סי הינה למעשה שוק לחילופי יצירות NFT. חשוב לומר כי כרגע אין בידם אסימון מסוים לפרויקט. מי יודע אולי בעתיד, פרויקט זה למעשה נמצא בבעלות פרטית של מייסדים ומספר משקיעים אשר הינם פרטיים. ניתן להוסיף כי הפלטפורמה מופעלת באמצעות שני מפתחים ואף מונה כ- 15 משקיעים. למעשה, Open sea הינה ישות ריכוזית, אשר פועלת על גבי רשת הבלוקציין. הקוד בו החברה משתמשת על מנת לחשב את גודל ההכנסות וההוצאות שלה הינו ריכוזי, במיוחד שבעלות על NFT's דרך מערכת הבלוקציין הינה מבוזרת.

מהי מערכת הבלוקציין?

כאשר אנשים נכנסים ללמוד או מתחילים לסחור בתחום ה – NFT בלי שום ידע קודם בנושא, נתקלים לעיתים קרובות במושג בלוקצ'יין. ראשית, מומחים רבים טוענים כי מערכת הבלוקציין אינה עוד סתם הייפ חסר חשיבות, כי ישנה סבירות שטנכולוגיה זו אף עומדת לשנות את העולם וכן להוביל מהפכה של ממש בעולם הפיננסים. חשוב לציין למי שלא יודע, טכנולוגיה זו למעשה פותחה על ידי בן אדם אלמוני בשם סטושי נקמוטו. עד היום לא יודעים דבר אודות המתכנת האלומני אשר מסתתר תחת שם זה. חשוב לזכור כי סטושי נקמוטו פיתח את מערכת הבלוקציין כאמצעי תשתית טכנולוגית עבורו של המטבע הדיגיטלי ביטקוין, במהלך השנתיים האחרונות באופן משמעותי החלו גופים פיננסיים וכן גם עסקיים לגלות את נפלאות הטכנולוגיה ואף לחקור כיצד לייעל מערכות גדולות אחרות וכך לחסוך עלויות ועמלות שונות. אין ספק כי טכנולוגיה זו הינה מפתח פורץ דרך לשינוי בעולם הפיננסי אשר עשוי להתחולל בזמן הקרוב. 

גידול חתול וירטואלי

כבר בשנת 2013 החלו הצעדים הראשונים של עולם ה – NFT באמצעותם של מטבעות צבעוניות אשר עשויות מערכים קטנים של ביטקוין. מאז היו עוד מגוון שימושים במהלך השנים שכן החלו לבוא לידי ביטוי דרך גיפים ושלל פורמטים, אך למעשה, ההכירות האמיתית ועצם ההגעה למיינסטרים התרחשה בשנת 2017 עם crypto kitties. משחק זה הינו מבוסס על רשת הבלוקצ'יין, אשר מאפשר לשחקנים לגדל, לאמץ ואף לסחור במעין חתולים וירטואליים. חשוב לציין כי כל גופי התקשורת אף סיקרו את המשחק, מ – CoinDesk ועד ל – CNN. לכן, משחק זה הינו למעשה אחת הדוגמאות המוקדמות והמוכרות ביותר עבור תופעה זו. ניתן לציין כי חתולים דיגיטליים אלה נתנו מכירות אשר חוצות 40 מיליון דולר.

מתי הפך כל נושא NFT למדובר?

טכנולוגיית ה – NFT למעשה קיימת מאז אמצע העשור השני של שנות האלפיים, אך כאמור, הינה הגיעה למיינסטרים בשנת 2017 עם שיגעון החתולים הוירטואליים כפי שצויין. כעת, שהערך של מטבעות הקריפטו מגיע לגבהים חדשים, מספר מסוים מאותם משקיעים, אשר נכנסו לשוק הקריפטו קונים וסוחרים גם ביצירות NFT, ניתן לומר כי ישנם אשר סוחרים במחירים אשר מנקרים עיניים. ישנם שלל רחב של ציירים ואמני וידאו שאף מוכרים את יצירותיהם עבור מחירים גבוהים וסכומי עתק.

מה גודלו של השוק?

ניתן לומר כי ערך השוק של NFT גדל באופן משמעותי בשנת 2020 הינו גדל ב – 299%, יותר מ – 250 מיליון דולר. חשוב לציין כי כבר במהלך החודשים הראשונים של שנת 2021, למעשה נרשמו מכירות אשר הינן יוצאות דופן.

מידע נוסף על תחום ה-NFT

חשוב לומר כי לאור הביקוש אשר הולך וגדל עבור יצירות מקוריות, בין אם זה אספנים ובין אם זה אנשים אשר רוצים לנצל את הרעש סביב התחום, למעשה מדובר בהזדמנות עסקית של ממש. בהשוואה למסחר באמצעות מטבעות וירטואלים כגון, ביטקויין, איתריום וכדומה, מסחר בתחום ה – NFT נמצא ממש בחיתוליו. זאת אומרת, ישנם גורמים בתחום זה שעל פיהם ניתן לומר שיש כאן כסף, המון כסף. אחרי ההבנה סביב הרעיון של תחום ה – NFT, ניתן להמשיך הלאה ולהבין שמטווארס זה העתיד, בעתיד זה לא יהיה קיים צורך להעביר הודעות אחד לשני באמצעות ווטסאפ או למשל לקיים שיחות ועידה. מטווארס הינה למעשה מציאות אשר בה תקשורת בין אנשים תתרחש במרחב וירטואלי באופן מוחלט. באמצעות קסדה וחיישנים הדומים למציאות מדומה, אנשים יוכלו לתקשר זה עם זה, הכוונה שהינם נמצאים אחד מול השני גם אם הם נמצאים במרחק של כמה מדינות שונות. כאשר אנשים נמצאים בתוך חלל וירטואלי זה, הינם רשאים לקנות כל מה שירצו וכן לסמן בעלות על אותם חפצים ווירטואלים באמצעות NFT.

מחשבות סופיות ואזהרות

כמו כל תחום בין אם זה עסקים או כל עבודה אחרת, ישנן אזהרות ומחשבות שכן יש לייחס עבורם חשיבות. חשוב לציין כי חשיבה באופן מושכל וקריאה מעמיקה לעיתים מביאה לתוצאות חיוביות ונכונות. ניתן לומר כי NFT's הינם לגמרי גבול חדש. למעשה חייבות להיות בליטות בדרך, למרבה המזל, אופן סי הינה נוקטת בגישה ידידותית מאוד שאף מסבירה עבור חדשים ומומחים כאחד. חשוב לציין כי מומלץ ואף ראוי  להיות בטוח ומבין ומה הערך של הנכס אותו אתה מתכוון לרכוש. חשוב להזכיר נושא נוסף שלא פחות חשוב מכלל הנושאים אשר מוזכרים במהלך המאמר, הינו הכסף אשר הנכם מוכנים להשקיע עבור יצירה כלשהי. חשוב לציין כי עולם ההשקעות הינו עולם שכן מצריך סיכונים ושיקולים חשובים, השקעה הינה באופן חד משמעי יכולה להיות סיכון תמידי על הכסף שלכם וכן יש לקחת את זה בחשבון. יש לוודא כי הנכם מוכנים לסכן סכום כלכלי כלשהו לטובת פרויקט ורכישת יצירה, וכן יש לגבש דעה באופן חד משמעי האם אתם מוכנים להתחיל את תהליך ההשקעה שלכם.  

כמה מילות סיכום

הטכנולוגיה תמיד הייתה מעניינת עבור כולנו וכן תמיד הפתיעה את כולנו ב יכולות שלה. כאשר מדובר בדרך חדשה וטכנולוגית אשר פועלת עם גופים פיננסיים, אנו מתעניינים מאוד ורוצים לדעת כמה שיותר אודות הדבר הזה. לכן, כאשר מדובר ברכישת או מסחר באמצעות יצירות אמנות או וידאו וכדומה, נרצה לדעת כיצד זה פועל ואפילו אולי להכנס לתחום בזמן הכי קצר. כפי שניתן לראות לכל אורך המאמר, תחום וכל נושא ה – NFT הינו נושא אשר תופס תאוצה בזמן האחרון בעולמנו. יותר ויותר אנשים וגופים פיננסיים מנסים איך עובדת הטכנולוגיה ואף מוכנים בעתיד אולי לעבוד באמצעותה. אין ספק שמדובר בטכנולוגיה מעניינת ביותר אשר כרוכים בתוכה נושאים וסיפורים מעניינים מאין כמותם. חשוב להבהיר כי כאשר מדובר בהשקעות ונושאים פיננסיים יש להתייעץ עם האנשים המקצועיים לכך, וכן לשאול את כל השאלות האידיאליות לגביכם. חשוב לבדוק כיצד לרכוש יצירה בעת בה הנכם מעוניינים לרכוש אחת, וכן לדעת איך ואיפה לשמור אותה. ניתן להוסיף כי ברחבי האינטרנט ישנן קהילות גדולות ורבות מסוגים שונים שכן אפשר להצטרף ולשאול שאלות כל נושא הקשור לתחום על מנת לקבל מידע מעניין או להשתתף בקנייה מסוימת.