פיתוח אפליקציות

פיתוח אפליקציות הינו כיום התחום הלוהט והחם ביותר עבור העולם הממוחשב והטכנולוגי. כל היזמים למיניהם כגון, מנהלים של אתרי מכירות, בעלי עסקים שונים למעשה הינם מציעים מגוון שירותים שונים באמצעותו של עולם האינטרנט, כמו כן חברות ענק כגון, ספקי תקשורת, חברות חשמל, חברות הטלוויזיה והכבלים, ובגדול כולם ללא יוצא דופן, למעשה מבינים את כוחו האדיר של הסמארטפון ובכך רצים לפתח אפליקציה אשר מתאימה עבור העסק שלהם. ניתן לומר כי פיתוח אפליקציות למעשה אינו דבר של מה בכך והינו מצריך ניסיון, ידע רב עבור פיתוח וכן גם הבנה בצורה מעמיקה על הכוחות בשוק. ניתן להוסיף כי דורש תחום פיתוח האפליקציות דמיון פורה ואף יכולות עיצוב באופן מרשים. אם בידכם נוכחים כלים אלו, הנכם רשאים להיות מפתחי אפליקציות. במאמר שלפניכם נציג מספר פרמטרים אשר הינם אידיאליים עבור פיתוח אפליקציות, ואיך למעשה לפתח בצורה נכונה ומקצועית ביותר.

שלבים בתליך פיתוח אפליקציה

ראשית כל, חשוב לציין כי פיתוח אפליקציות הינו נושא אשר מורכב הרבה יותר לעומת בניית אתר פשוט. ישנם שלבים קונקרטיים עבור פיתוח אפליקציות שכן משתנים ממקרה למקרה, אולם, ישנם כמה שלבים אשר הינם בסיסים שכן עליהם רצוי מאוד לעבור.

  1. היתכנות ורעיון – באופן ידוע, בסיסה של כל אפליקציה מתחילה למעשה, בהגדרה כללית עבור צורך אשר עליו האפליקציה אמורה לסייע ומיהו קהל היעד בדיוק, אותו היא אמורה לשרת. על מנת לא להתפרץ לדלת פתוחה, מומלץ לבצע סקר שוק על מגוון המתחרים באמצעות חיפוש בחנות האפליקציות ובעבור זה לקבל מידע אידיאלי משירותים חיצונים שונים.
  2. ביצוע בדיקה כללית וכן גם סקר שוק – נביט בנקודת הנחה שזו האפליקציה הראשונה שלכם ואינכם מנוסים מתוך העבר בתחום זה, ישנו סיכוי שכן תצטרכו לגשת אל כמה חברות של פיתוח אפליקציות ואף לבקש מהן הצעת מחיר, לוח זמנים וכן בדיקה כללית על מנת לדעת אם ניתן ליישם את אותו רעיון לפי רצונכם ומהדמיון שישנו בראשכם. ניתן לומר כי לעיתים לא מספיק לגשת אל חברות פיתוח שונות, אך אפשרי להסתייע באמצעות אנשי שיווק על מנת לתת מראה מושלם לתמונה וכן לגלות האם ישנה הצדקה באפליקציה עצמה. ישנם מקרים בהם, הפיתוח מתגלה כיקר מאוד או מקרים בהם האפליקציה הינה שאפתנית מאוד, וכן יהיה צורך עבור גיוס הון ממקומות שונים ואף לבצע חיפוש אחר שותפים וכדומה.
  3. אפיונה של האפליקציה – האפיון הינו למעשה מפרט כיצד תראה האפליקציה ברמת המסך הבודד, וכן כיצד משתמש האפליקציה יבצע אינטראקציות עמה. חשוב לומר כי שלב האפיון הינו הכרחי עבור פיתוח אפקטיבי שבתוכו הופכים את המשורטט על מסך המחשב לאפליקציה במלוא מובן המילה. חשוב להוסיף כי בית תוכנה עבור פיתוח אפליקציות לעיתים מעניק שירותי אפיון אפליקציות במקרים רבים.
  4. הפיתוח – שלב זה הינו השלב אשר בו מפתחים את האפליקציה באמצעותם של שלל כלים ואלמנטים שונים על סמך האפיון. למעשה, הפיתוח יכול לקרות בחברה מקצועית כלשהי, באמצעותו של לימוד עצמי וכן בסיוע של תוכנות שונות אשר מקלות על תהליך זה. ניתן לומר כי בדומה ממש לתהליך של בניית אתר, בפיתוח אפליקציות גם לא מסתפקים בבניה של אותו צד אשר המשתמש רואה, אך גם מספקים ממשק אחורי אשר דרכו אפשר לבצע ניהול עבור האפליקציה, וכן להוסיף מידע ואף לערוך שינויים כלשהם במסכים.
  5. בדיקה של בקרת האיכות – בקרת איכות למעשה נועדה עבור בדיקת אפליקציות שכן ניתן לפיה לבדוק האם האפליקציה פועלת היטב על כל סוגי המכשירים, שאין נקודות תורפה כלשהם אשר עלולות לגרום לאפליקציה עצמה לקרוס, שאין בעיות מבחינה טכנית ועוד. ישנו חלק אשר לא פחות חשוב בתהליך זה והינו, שימוש במשתמשים אמיתיים ולא פיקטיביים שכן בודקים את האפליקציה בעצמם. רלוונטי לציין כי היתרון אודות בדיקה על ידיהם של המשתמשים אלו הינו שלעומת מתכנתים וצוות הפיתוח עצמו שכן יכולים לחפש את הבעיות מתחת הפנס, אותם משתמשים חיצוניים לא מגיעים בידם עם מידע מוקדם וכמו כן, ישנו סיכוי גבוה בו התרחשו מצבים אשר הינם לא נלקחו בחשבון ואף יחשפו בעיות קריטיות.
  6. גרסת הבטא – גרסאות בטא הינם למעשה השלב האחרון של אותה הכנה מקדימה. ניתן לומר כי לרוב האפליקציה הינה זמינה למספר קטן של משתמשים שונים שכן קיבלו הזמנה ורשאים לחוות דעת עבור האפליקציה. זוהי למעשה, הזדמנות טובה מאוד לדעת ולראות איך האפליקציה מתפקדת בזמן אמת בשטח והאם הינה באמת תואמת עבור כל סוגי המכשירים. נוסף על כך ניתן לומר כי המפתחים משתמשים באמצעות סימולציה, אך חשוב לציין כי דבר אינו זה ב – 100 אחוזים לעומת החומרה האמיתית.
  7. קידום ושיווק האפליקציה – בשלב זה, מתחילה פעולת הקידום של אותה אפליקציה בחנויות האפליקציות או באמצעותם של אמצעי פרסום חיצוניים כמובן בהתאם לתקציב. ישנן לא מעט דרכים עבור ביצוע חשיפה כגון, שימוש בתמונות אידיאליות, מספר תיאורים מפורטים, בחירה של מילות מפתח אשר הינם תאומות לחנות וכן הלאה. ניתן להוסיף כי במקרים רבים, שלב זה הינו שלב שבו בית התוכנה עבור פיתוח אפליקציות למעשה יוצא קצת מהתמנה, וכן אפשר לבצע חיפוש אחר חברה או מעין פרילנסר עבור שיווק האפליקציה.

מדוע שלב האפיון הינו למעשה הכרחי?

אין דבר כזה לקפוץ משלב הרעיון ההתחלתי ישר אל שלב הפיתוח, צריך ראשית כל להבין מה יהיה למעשה ה – Look and Feel של אותה אפליקציה. ניתן לומר באופן חד משמעי כי בכל בית תוכנה לפיתוח יעבירו לכם את המושג הזה. למעשה, בעולם המקצועי מכנים את מושג זה "חווית משתמש", שכן מתייחסת עבור מה שהמשתמש רואה ועבור האופן בו הוא מתקשר עם אותה אפליקציה. חשוב לומר כי התהליך חשוב גם עבור אתרים ברחבי הרשת, כיוון שבאפליקציות ישנם עשרות מחוות שונות. ישנו תיאור מלא לכל מסך וכן האופן בו המשתמש מבצע עמו אינטראקציה ועניין, למעשה כך גם מי שלעולם לא התבונן איך נראה אלגוריתם, יוכלו להבין אותו. באופן חד משמעי המטרה הינה לבצע מחסה עבור כל המקרים האפשריים אשר כוללים ביניהם מצבי קיצון. למעשה, ללא ספק זהו אחד השלבים אשר מורכבים יותר, במיוחד אפליקציות כבדות שכן יש בידן עשרות סוגים של מסכים שונים, אך אם אינו יבוצע כראוי, ניתן להניח שאותה אפליקציה תיראה כמעין אוסף של רכיבים אשר לא קיים ביניהם קשר. נוסף על הכל, שלב האפיון הינו גם השלב בו ראוי לקבל חוות דעת באופן ראשוני ממשתמשים ריאליסטיים אפילו לפני המועד בו האפליקציה מוכנה. הפידבקים אודות אותם משתמשים למעשה מונעים מצב אשר בו צריך לעבור משלב בקרת האיכות חזרה אל שלבו של האפיון וכן להאריך את זמנו של הפיתוח, תוך פעולת הוצאות עודפות אשר עשויות להיות מסוכנות.

לבצע פיתוח באופן עצמאי או בעזרת חברה, ומהו המחיר עבור זה?

כיום לא חסרים כלל קורסים עבור פיתוח אפליקציות בשוק, האם הנכם רוצים לפתח אפליקציה כלשהי אשר הינה מורכבת יחסית שכן תעבור את כל שלביו של האפיון המקצועיים או שאין בידכם שום ידע טכני, ככל הנראה תזדקקו לפתח אפליקציה באמצעותה של חברה מקצועית. למעשה, במקרים כאלו, תחילת העלות הינה כ – 100,000 ש"ח וכן יכולה להגיע עד מיליוני שקלים. פרמטר זה הינו נשמע המון, אך צריך לקחת בחשבון שכן פיתוח אפליקציה חד משמעית דורש צוות אשר מורכב לפחות משלושה או ארבעה אנשים,מומחה לחווית המשתמש, הבודק של התוכנה, המנהל של הפרויקט, וכן המפתח עצמו. ניתן להוסיף כי אם נתייחס עבור התרחיש באופן אופטימי של 500 ש"ח לשעה בממוצע ו – 200 שעות עבודה אשר מחלקות בין אנשי הצוות, ניתן להגיע לסכום של 100,000 ש"ח. למעשה בפועל, הסכומים הינם לעיתים יהיו גבוהים הרבה יותר.

גיוס של משקיעים עבור פיתוח האפליקציה

חשוב לומר כי גיוס של כסף ממקור חיצוני יכול להיות אפשרות חיובית על מנת לממן את הפיתוח עצמו מבלי לקחת משכנתא מהבנק. למעשה, אם עלות הפיתוח אינה אסטרונומית, הנכם רשאים לנסות ולבצע חיפוש אחר משקיעים בסביבה הקרובה אליכם כגון, משפחה וחברים. ניתן להוסיף כי גם אם בסופו של דבר אינכם תצליחו לבצע גיוס היישר מהם, זו למעשה יכולה להיות נקודת פתיחה חיובית, ואף במיוחד עבור מדינה כמו שלנו שבה כולם מכירים את כולם. אם הנכם רוצים לבצע פיתוח של אפליקציה שהינה יקרה יותר אשר חוצה את רף ה – 100,000 ש"ח, לעיתים תצטרכו למצוא משקיע אשר הינו פרטי מעין קרנות הון. חשוב לומר כי מהמקום בו תבצעו את גיוס הכסף אינו משנה אך על מנת שהגיוס יצליח, הנכם צריכים לעבור את כל תהליך האפיון על מנת שתהיו רשאים להציג עבור המשקיעים איך האפליקציה צריכה להראות. דבר אחרון והינו מומלץ ליצור מעין אבטיפוס ראשון עבור הוכחת היתכנות. חשוב לציין כי כל זה כמובן עדיין עולה כסף, אך היחס לעומתו של הגיוס עשוי להיות גדול מהרגיל.

יתרונות וחסרונות אצל פלטפורמות שונות בפיתוח אפליקציות

 

  1. ניתן לומר כי הפיתוח עבור מכשיר האייפון הינו מוגבל עבור הכלים של אפל, אך ללא ספק הוא מהיר יותר כי אין סט גדול כל כך של מכשירים אלה וכן רובם פועלים על ידי הגרסאות האחרונות של מערכת ההפעלה.
  2. הפיתוח עבור אנדרואיד הינו איטי ואף מורכב יותר, אך ישנה גמישות רבה יותר בכלי פיתוח זה.

למרות שתהליך האישור של חברת אפל כבר מאיץ במהלך השנים האחרונות, ישנם עדיין מקרים אשר בהם לוקח לאפליקציה כמספר שבועות לעבור את התהליך וכן הוא אינו חינמי. לעומת זאת בגוגל תהליך האישור הינו מהיר וההפצה הינה חופשית. למרות שמדובר ביתרון, ישנו סיכוי גדול יותר שכן עלול להביא לגניבה של מספר משאבים וחומרים שונים, במיוחד אצל אפליקציות כמו משחקים, וכן לא תמיד קל לתפוס את אותם זייפנים.

פיתוח אפליקציות הוא ללא ספק תהליך זה הינו מורכב מאוד וכן יש להתייחס ברצינות אחר כל פרמטר ופרמטר. האם הנכם מעוניינים לעסוק בתחום זה חשוב ללמוד וכן להשקיע בצורה הכי מיטבית על מנת להפיק ידע רב אודות הנושא על מנת לקבל תוצאות טובות וחיוביות. אין ספק שהשקעה הינה סיבה להצלחה.